Piotr Hercog zwycięzcą najwyżej rozgrywanego maratonu na Ziemi

Piotr Hercog zwycięzcą najwyżej rozgrywanego maratonu na Ziemi

4 godziny 28 minut i 40 sekund – tyle zajęło Piotrowi Hercogowi zbiegnięcie z Kilimanjaro. Tym samym wygrał on pierwszy, najwyżej rozgrywany maraton na Ziemi, rozpoczynający się na wysokości 5.895 m. Uczestnicy biegu, zanim wystartowali musieli zdobyć najwyższą górę Afryki. Pierwsze trzy miejsca na mecie należały do Polaków. Oprócz Hercoga na podium znaleźli się: Maciej Pawlicki (7 godzin 24 minuty) i Anna Gregorczyk (8 godzin 36 minut).

Pierwszy oficjalny, międzynarodowy bieg maratoński rozpoczynający się na szczycie Kilimanjaro Uhuru Peak, zakończył się sukcesem. Wystartowali zarówno profesjonalni biegacze, jak i amatorzy. Mimo slonecznej, afrykańskiej pogody pod masywne Kilimanjaro wejście na szczyt okazało się trudne, ponieważ śnieg, deszcz oraz mgła utrudniały wspinaczkę. Jednak na szczycie powitała biegaczy piękna, słoneczna pogoda. Również podczas biegu warunki pogodowe były początkowo trudne, ale od 20. kilometra nastąpiła poprawa. Różnorodna i ciekawa trasa, przebiegająca przez Park Narodowy Kilimanjaro podobała się biegaczom.

Na mecie pierwszy był Piotr Hercog, utytułowany polski ultramaratończyk. Kolejni na podium byli: Maciej Pawlicki oraz Anna Gregorczyk. Pomysłodawca i organizator biegu – Michał Gawron był na mecie dziewiąty.

Sukcesem okazała się także sama organizacja przedsięwzięcia. To była pionierska impreza o takim zasięgu i znaczeniu w tamtym rejonie. Trekking i bieg obsługiwało ponad 50 osób. Wszyscy zawodnicy ukończyli bieg i zdrowi dotarli na metę.

Dotychczas najwyżej rozpoczynającym się maratonem na świecie był Tenzing Hillary Everest Marathon, z linią startu na wysokości 5.363m. Z dniem 9 grudnia 2017 Kilimanjaro Extreme Marathon odbiera mu tytuł najwyższego maratonu na świecie, co będzie potwierdzone oficjalnym biciem rekordu świata oraz rekordu w „Księdze rekordów Guinnessa” w tej kategorii.

#Kilithon
race@kiliextrememarathon.com

Ultimate Running Adventure! Join us at the top of the world's highest free standing mountain and START THE RACE!